Επέστρεψε στις νίκες η Άλμπα Βερολίνου μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, καθώς κέρδισε με 91-86 της Μακάμπι για την 12η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 4-8. Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, υπέστη δεύτερη σερί ήττα και υποχώρησε στο 7-4.

Γράψτε το σχόλιό σας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 4′ με 8-4, αλλά η «ομάδα του λαού» βρήκε την λύση και με τρίποντο του Ουίλμπεκιν πέρασε μπροστά με 3 (10-13). Εντέλει, η πρώτη περίοδος έληξε με τους Γερμανούς στο +4 (21-17).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά ένα μικρό ξέσπασμα των Γερμανών τους έδωσε μαξιλαράκι 7 πόντων (38-31), τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γκονζάλες να προηγούνται με 44-35.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός διατηρήθηκε σε αντίστοιχα επίπεδα, με τη διαφορά να παραμένει λίγο κάτω από διψήφιο νούμερο (60-52), τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Όμως ένα ξέσπασμα του Ουίλμπεκιν έφερε τη διαφορά στο καλάθι (60-58), για να ξεφύγει αμέσως μετά η Άλμπα (65-58, 30′).

Ποδόσφαιρο Ρέαμπτσιουκ – «Πάντα θέλουμε να νικάμε – Στόχος τώρα η πρώτη θέση» Ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ μίλησε για τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε, ενώ αναφέρθηκε και στη δική του εμφάνιση. 26/11/2021 00:54 Ποδόσφαιρο Ολυμπιακός – Το λιοντάρι του Τικίνιο Ο Τικίνιο πανηγύρισε την γκολάρα που πέτυχε απέναντι στη Φενερμπαχτσέ δείχνοντας το τατουάζ με το λιοντάρι που έχει στο αριστερό του πόδι. 26/11/2021 00:42 MUST READΚοροναϊός – Οι μαύρες Δευτέρες της πανδημίας 26/11/2021 | 02:00 Ποδόσφαιρο Τικίνιο – «Πιστεύαμε όλοι στη νίκη» Ο Τικίνο Σοάρες μίλησε για τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε, με τον Βραζιλιάνο να τονίζει πως όλοι στο Ερυθρόλευκο στρατόπεδο πίστευαν στη νίκη. 26/11/2021 00:39 MUST READΟ κορωνοϊός αγαπά τα Χριστούγεννα και λατρεύει τα ρεβεγιόν 26/11/2021 | 02:00 Ποδόσφαιρο Η γκολάρα του Τικίνιο στο 90′ που έβαλε… φωτιά στο Καραϊσκάκη (vid) Ο Τικίνιο με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε για τον Ολυμπιακό στο 90′ και άφησε… τέζα τη Φενέρμπαχτσε! 26/11/2021 00:17 MUST READΤι είδους αρνητές είναι τα 12 ζώδια; 26/11/2021 | 02:00 Ποδόσφαιρο Εύκολα η Ρόμα τη Ζόρια (4-0) – Νίκησε με την γκολάρα του Λάζαρου η Ανόρθωση (1-0) Η Ρόμα είχε εύκολο βράδυ απέναντι στη Ζόρια επικρατώντας με σκορ 4-0 στην Ιταλία – Μεγάλη νίκη (1-0) για την Ανόρθωση χάρη στο πανέμορφο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου από τη σέντρα. 26/11/2021 00:01 MUST READΓράφει ιστορία η Μαρία Σάκκαρη! 26/11/2021 | 02:00 MUST READΛεμόνι – Ξινό αλλά… έξτρα ευεργετικό 26/11/2021 | 02:00 Ποδόσφαιρο Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 1-0: Τικίνιο στο 90’ και… άντε γεια! Με την γκολάρα του Τικίνιο στο 90’, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Φενέρ και «σφράγισε» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. 25/11/2021 23:55 MUST READΤα καλύτερα γκολ ενός μύθου 26/11/2021 | 02:00

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η διαφορά πήγε στους 10 (68-58) και δύο λεπτά αργότερα στους 11 (72-61) αλλά ένα σερί 4-10 των Ισραηλιτών ξαναέκανε το παιχνίδι ντέρμπι (76-71) έξι λεπτά πριν το φινάλε. Στο 36′ μάλιστα η διαφορά κατέβηκε στους 2 (78-76) χάρη στους Νάναλι και Ουίλμπεκιν, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με πρωταγωνιστές τους Ζούσμαν και Έρικσον έφτασαν στη νίκη.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έρικσον με 19 έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κουμάτζι με 12, ενώ για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ξεχώρισε ο Ουίλμπεκιν με 22 και Ζίζιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 65-58, 91-86

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Λο 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντα Σίλβα 8 (4/4 δίποντα), Σμιθ 5 (1), Έρικσον 19 (5), Μάτισεκ, Ολίντε 4, Κουμάτζι 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 6 (2), Σίκμα 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλατ 6 (2), Ζούσμαν 8 (2), Λάμερς 4

Πρόσφατα Άρθρα Σπορ Ποδόσφαιρο Ρέαμπτσιουκ – «Πάντα θέλουμε να νικάμε – Στόχος τώρα η πρώτη θέση» Ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ μίλησε για τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε, ενώ αναφέρθηκε και στη δική του εμφάνιση. 26/11/2021 00:54 Ποδόσφαιρο Ολυμπιακός – Το λιοντάρι του Τικίνιο Ο Τικίνιο πανηγύρισε την γκολάρα που πέτυχε απέναντι στη Φενερμπαχτσέ δείχνοντας το τατουάζ με το λιοντάρι που έχει στο αριστερό του πόδι. 26/11/2021 00:42 Ποδόσφαιρο Σισέ – «Είμαστε ένας μεγάλος σύλλογος» Στην πίστη που δείχνει ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος κάθε αγώνα, στάθηκε ο Σισέ μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε. 26/11/2021 00:41 Ποδόσφαιρο Τικίνιο – «Πιστεύαμε όλοι στη νίκη» Ο Τικίνο Σοάρες μίλησε για τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε, με τον Βραζιλιάνο να τονίζει πως όλοι στο Ερυθρόλευκο στρατόπεδο πίστευαν στη νίκη. 26/11/2021 00:39 Ποδόσφαιρο Ο Ολυμπιακός ανέβασε την Ελλάδα στην 15η θέση Με τη νίκη του Ολυμπιακού και την ισοπαλία του ΠΑΟΚ, η Ελλάδα κατάφερε να ανέβει στην 15η θέση της βαθμολογίας της UEFA. 26/11/2021 00:33 Ποδόσφαιρο Η γκολάρα του Τικίνιο στο 90′ που έβαλε… φωτιά στο Καραϊσκάκη (vid) Ο Τικίνιο με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε για τον Ολυμπιακό στο 90′ και άφησε… τέζα τη Φενέρμπαχτσε! 26/11/2021 00:17 Ποδόσφαιρο Ο Ρέαμπτσιουκ του Europa: Ο… βιονικός Μολδαβός ήταν εκεί στα δύσκολα Ένα γκολ – χρυσάφι στην πρεμιέρα. Και μια ασίστ πρόκρισης στο αποψινό παιχνίδι. 26/11/2021 00:14 Ποδόσφαιρο Εύκολα η Ρόμα τη Ζόρια (4-0) – Νίκησε με την γκολάρα του Λάζαρου η Ανόρθωση (1-0) Η Ρόμα είχε εύκολο βράδυ απέναντι στη Ζόρια επικρατώντας με σκορ 4-0 στην Ιταλία – Μεγάλη νίκη (1-0) για την Ανόρθωση χάρη στο πανέμορφο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου από τη σέντρα. 26/11/2021 00:01 Ποδόσφαιρο Σίγουρα δεύτερος ο Ολυμπιακός – Πως βγαίνει πρώτος Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρ, σφραγίζοντας την δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Με ποιον τρόπο μπορούν να πάρουν την πρωτιά οι «ερυθρόλευκοι». 26/11/2021 00:01 Ποδόσφαιρο Η Αντβέρπ έβαλε στο κόλπο της πρωτιάς τον Ολυμπιακό (2-2) Η Αντβέρπ πήρε ισοπαλία (2-2) στην Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ και έβαλε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι της πρώτης θέσης του ομίλου. Οριστικά τέταρτοι οι Βέλγοι και τρίτη η Φενέρμπαχτσε. 26/11/2021 00:00

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 22 (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έβανς 3 (1), Καλέιρο 9 (1), Γουίλιαμς 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 10 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζίζιτς 17 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ)