Νίκη στο φινάλε για την Ρεάλ (94-86)

Ματσάρα στην Μαδρίτη με νικήτρια την Ρεάλ! Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε απροσδόκητα σε θρίλερ, η Ρεάλ πήρε τη νίκη κόντρα στην Μονακό με 94-86 και έφτασε τις δύο νίκες σε τρία παιχνίδια στη φετινή Euroleague. Ίδιο ρεκόρ έχει πλέον και η ομάδα του Μίτροβιτς που ηττήθηκε για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 44-19 στα μισά της δεύτερης περιόδου και ενώ έδειχνε να έχει εξασφαλίσει τη νίκη, η Μονακό όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά ψαλίδισε τη διαφορά και κατάφερε να προηγηθεί (81-83) τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Τελικά η Ρεάλ έφτασε στη νίκη αφού πήρε τις σωστές αποφάσεις και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Γιαμπουσελέ με 18 πόντους ενώ 13 και 12 πόντους αντίστοιχα είχαν οι Ερτέλ και Κοζέρ. Για τη Μονακό ο Τζέικς έκανε σπουδαίο ματς σημειώνοντας 24 πόντους με 10 ασίστ ενώ 12 είχε ο Χολ.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 13-1 στο ξεκίνημα του ματς και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε στο 30-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι Μαδριλένοι έφτασαν στο 44-19, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, με το +25 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Κάπου εκεί άρχισε να… πυροβολεί ο Τζέιμς και η διαφορά έπεσε στο 51-39 για το ημίχρονο.

Μπάσκετ Το άστοχο σουτ του Σλούκα στο φινάλε της παράτασης Ο Κώστας Σλούκας δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, στο τελευταίο σουτ του ματς. 14/10/2021 00:33 Ποδόσφαιρο Λεμονής – «Πόσες εθνικές έχουν την πολυτέλεια να διαθέτουν Μανωλά, Σωκράτη και Σιόβα;» Ο Τάκης Λεμονής σε δηλώσεις του στάθηκε στις απουσίες των Μανωλά, Παπασταθόπουλου και Σιόβα από την Εθνική Ελλάδος. 14/10/2021 00:28 MUST READOn-the-go φοιτητικά laptops που δεν κολλάνε… πουθενά! 14/10/2021 | 05:08 Μπάσκετ Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη «μάχη» αλλά λύγισε στην παράταση (79-78) Θρύλος για Final 4 στη Βαρκελώνη, έχασε τη ματσάρα στις λεπτομέρειες, με τον Σλούκα να αστοχεί στο τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά και στο τέλος της παράτασης. Ξεκάθαρο το μήνυμα που έστειλε ο Ολυμπιακός, ότι έχει επιστρέψει και είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα. 14/10/2021 00:18 MUST READΗ μεγάλη έρευνα για τους εικονικούς εμβολιασμούς – οι επίορκοι γιατροί και οι μίζες 14/10/2021 | 05:08 Ποδόσφαιρο Πιθανό χειρουργείο για Μακέντα Ο Φεντερίκο Μακέντα εξακολουθεί να νιώθει κάποιες ενοχλήσεις στον αστράγαλο με το ενδεχόμενο του χειρουργείου να είναι ανοιχτό. 13/10/2021 23:55 MUST READΤέλος στο θρίλερ: Θα γυρίσουμε τελικά τα ρολόγια μας; Η επισήμη ανακοίνωση 14/10/2021 | 05:08 Μπάσκετ Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής (71-63) Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ολλανδική Λέιντεν και ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στο Europe Cup, εκτός έδρας, με σκορ 71-63. 13/10/2021 23:30 MUST READΗ μεγάλη επιστροφή του Βασίλη Καραπιάλη 14/10/2021 | 05:08 MUST READ5 συνδυασμοί τροφών για γρήγορο αδυνάτισμα 14/10/2021 | 05:08 Μπάσκετ Κούκοτς – «Ο Αντετοκούνμπο μου θυμίζει εμένα» Ο Τόνι Κούκοτς σχολίασε του Ευρωπαίους παίκτες που κάνουν καριέρα στο ΝΒΑ, αναφέροντας πως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο του θυμίζει τον εαυτό του. 13/10/2021 23:10 MUST READΤέσσερις ημέρες δουλειά την εβδομάδα – Η ιδέα που κερδίζει έδαφος στην Ευρώπη 14/10/2021 | 05:08

Με τον Τζέιμς «καυτό» η Μονακό μείωσε στο -7 (72-65) στο τρίτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο. Αρχικά ισοφάρισε σε 81-81 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (81-83) με τον Τόμας αλλά χάρη στον Γιαμπουσελέ η Ρεάλ μπήκε και πάλι μπροστά με 86-83. Ο Ρούντι έκανε το 89-84 με το τελικό 94-86 να αφήνει στη μέση την παρολίγο ανατροπή της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 51-39, 72-65, 94-86.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 4 (5 ασίστ), Κοζέρ 12 (2), Ερτέλ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φερνάντεθ 7 (2), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 9 (1), Πουαριέ 8, Ταβάρες 9 (6 ριμπάουντ), Γιουλ 4 (1/5 σουτ), Γιαμπουσέλε 18 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (2).

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι (0/8 σουτ, 3 ασίστ), Βέστερμαν 8 (1/5 τρίποντα), Τόμας 11 (1), Ντιάλο 7 (1), Μότουμ 5 (1), Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 9 (1), Φέιγ, Γκρέι 2, Άντζουσιτς 8 (2), Χολ 12 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (1/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Γράψτε το σχόλιό σας

Πρόσφατα Άρθρα Σπορ Μπάσκετ Το άστοχο σουτ του Σλούκα στο φινάλε της παράτασης Ο Κώστας Σλούκας δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, στο τελευταίο σουτ του ματς. 14/10/2021 00:33 Ποδόσφαιρο Λεμονής – «Πόσες εθνικές έχουν την πολυτέλεια να διαθέτουν Μανωλά, Σωκράτη και Σιόβα;» Ο Τάκης Λεμονής σε δηλώσεις του στάθηκε στις απουσίες των Μανωλά, Παπασταθόπουλου και Σιόβα από την Εθνική Ελλάδος. 14/10/2021 00:28 Μπάσκετ Η βαθμολογία της Euroleague Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία της Euroleague μετά το πέρας της τρίτης αγωνιστικής. 14/10/2021 00:21 Μπάσκετ Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη «μάχη» αλλά λύγισε στην παράταση (79-78) Θρύλος για Final 4 στη Βαρκελώνη, έχασε τη ματσάρα στις λεπτομέρειες, με τον Σλούκα να αστοχεί στο τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά και στο τέλος της παράτασης. Ξεκάθαρο το μήνυμα που έστειλε ο Ολυμπιακός, ότι έχει επιστρέψει και είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα. 14/10/2021 00:18 Ποδόσφαιρο Το Κόσοβο απέλυσε τον Σαλάντ, με νέο προπονητή κόντρα στην Ελλάδα Ο Μπερνάρ Σαλάντ αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο του Κοσόβου το οποίο θα αντιμετωπίσει με νέο προπονητή την Ελλάδα. 14/10/2021 00:02 Ποδόσφαιρο Πιθανό χειρουργείο για Μακέντα Ο Φεντερίκο Μακέντα εξακολουθεί να νιώθει κάποιες ενοχλήσεις στον αστράγαλο με το ενδεχόμενο του χειρουργείου να είναι ανοιχτό. 13/10/2021 23:55 Μπάσκετ Μανωλόπουλος – «Παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι» Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος τόνισε ότι η ομάδα του εμφάνισε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι με την Τσμόκι Μινσκ. 13/10/2021 23:45 Μπάσκετ Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής (71-63) Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ολλανδική Λέιντεν και ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στο Europe Cup, εκτός έδρας, με σκορ 71-63. 13/10/2021 23:30 Ποδόσφαιρο Ο Ντι Μαρία θυμήθηκε το γκολ της ζωής του κόντρα στην ΑΕΚ Αξέχαστο έχει μείνει στον Αργεντινό σούπερ σταρ το γκολ που πέτυχε κόντρα στην ΑΕΚ ως παίκτης της Μπενφίκα σε αγώνα για το Europa League. 13/10/2021 23:20 Μπάσκετ Απίθανο τρίποντο του Τζέιμς κόντρα στη Ρεάλ από το κέντρο (vid) Τρελό σουτ από τον Αμερικανό χωρίς να τελειώνει καν ο χρόνος της επίθεσης για την Μονακό. 13/10/2021 23:15