Τρομερή ανατροπή και τεράστιο διπλό για τον ΠΑΟΚ!

Views: 1
Avantgardia

Μεγάλη νίκη επί της Βόνη πήρε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας με ανατροπή 83-85.

Με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει την Βόνη στην έδρας της. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σμιθ με 22 πόντους και ακολούθησε ο Μπεστ με 16.

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά με το σκορ στο 6-6. Στη πορεία, το παιχνίδι κύλησε σε αυτό το μοτίβο, όμως λίγο αργότερα η Βόνη απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων, το οποίο όμως ο Ζίμερμαν μετέτρεψε σε +10, 25-15, σκορ το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την άμυνά του και μείωσε σε 29-24 όμως δεν κατάφερε να ροκανίσει κι άλλο τη διαφορά, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι την συντήρησαν σε αυτά τα επίπεδα. Παρόλα αυτά, το συγκρότημα του Χαραλαμπίδη μείωσε στους 3, περίπου ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν εν τέλει στα αποδυτήρια με 50-45.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι 59-57 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, ο «δικέφαλος» του βορρά προσπέρασε με 59-63, το οποίο ο Μπεστ μετέτρεψε σε 61-69. Όμως, η Βόνη πολύ γρήγορα ροκάνισε τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 69-73. Στη πορεία, οι Γερμανοί συνέχιζαν να πιέζουν και μείωσαν στους 2, 73-75, όμως ο ΠΑΟΚ γρήγορα ξέφυγε με 73-78, 5 λεπτά πριν το τέλος. Έκτοτε, η Βόνη ισοφάρισε σε 78-78, ενώ 2 λεπτά πριν το τέλος προσπέρασε με 81-78. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και 38” πριν το τέλος προσπέρασαν με 81-83, αλλά ο Μπρόουνινγκ ισοφάρισε σε 83-83 με 2/2 βολές. Έκτοτε, ο Χαραλαμπίδης πήρε τάιμ άουτ, η ομάδα του με τον Μαργαρίτη ευστόχησε για το 83-85, ενώ οι Γερμανοί αστόχησαν και ο «δικέφαλος» του βορρά πήρε μια τεράστια νίκη.