Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός 80-99: Νίκη με μεγαλειώδη εμφάνιση των ερυθρολεύκων!

Ο Ολυμπιακός πήρε εμφατική εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σπουδαίο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτελεσματικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν από το ξεκίνημα τις περιόδου με βολή του Βασίλη Σπανούλη και εύστοχο φλότερ του Κόνιαρη, για το πρώτο 2-3.

Ο Ρούμπιτ, τόσο με καλές άμυνες όσο και με εύστοχο δίποντο και σερί γκολ-φάουλ, έκανε το 4-8, το οποίο γρήγορα έγινε 4-11 με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου.

Με καλάθια των Σπανούλη (τρίποντο), Ριντ (κάρφωμα μετά από ωραία πάσα του Ρότσεστι) και Πρίντεζη, η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 12 πόντους (8-20).

Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο με τρίποντο του Έρικσον (11-20), όμως οι ερυθρόλευκοι με Πρίντεζη και Παπανικολάου σε δαιμονιώδη κατάσταση, εκτόξευσαν την διαφορά στους 14 γράφοντας το 11-25, διαφορά η οποία όμως σύντομα μειώθηκε με δύο τρίποντα του Σνάιντερ κάνοντας το 17-27.

Ο Πρίντεζης συνέχισε να κάνει πάρτι στη ρακέτα, αυτή τη φορά με εύστοχο σουτ τριών πόντων για το 17-30, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στον ίδιο -ερυθρόλευκο- ρυθμό, με την γερμανική ομάδα να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση.

Με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ και εύστοχο δίποντο του υπαρχηγού, το σκορ γρήγορα έγινε 17-34.

Οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν να πιέζουν ασφυκτικά στην άμυνα, μην αφήνοντας την Άλμπα να σκοράρει με κανέναν τρόπο, ενώ με εύστοχα τρίποντα του Πολ και του Σπανούλη έστειλαν τη διαφορά στο 23-42, οδηγώντας τον Ρενέσες σε επιτακτικό τάιμ-άουτ.

Με χαρακτηριστική άνεση ο Παπανικολάου διείσδυσε στη ρακέτα της γερμανικής ομάδας, γράφοντας το 25-44, σκορ το οποίο έγινε 27-48 με τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει μετά από εξαιρετική πάσα του Βασίλη Σπανούλη.

Η Άλμπα μείωσε τη διαφορά στους 19 με τρίποντο του Σνάιντερ, ο οποίος ήταν ο μόνος που έδινε ανάσες στην ομάδα του, η Άλμπα όμως ήταν αδύνατον να εμποδίσει τη δημιουργία του Σπανούλη, με ασίστ του οποίου σκόραρε αριστοκρατικά ο Παπανικολάου για το 30-51.

Με τους πρώτους πόντους του Βεζένκοβ, κάρφωμα του Νόκο και 3 ζευγάρια βολών για την γερμανική ομάδα, το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 38-55, με τους ερυθρόλευκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μια διαφορά της τάξεως των 17 πόντων.

Η διαφορά των 17 πόντων θα φτάσει τους 20 με εύστοχο σουτ  του Κόνιαρη πίσω από τα 6,75μ για το 38-58 στο ξεκίνημα του β’ μέρους της αναμέτρησης.

Με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης και εύστοχο τρίποντο του Ρούμπιτ, ο οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι με την φανέλα του Ολυμπιακού, η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους γράφοντας το 40-65.

Ένα τρίποντο του Μάτισεκ για το 43-65 δεν ήταν αρκετό για να…φέρει την άνοιξη, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και με καλάθια των Σπανούλη και Κόνιαρη, το σκορ γίνεται 43-69 τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η γερμανική ομάδα δείχνει να έχει σφυγμό ρίχνοντας τη διαφορά στους 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα των Μέισον και Γκιφάι (δύο έκαστος).

Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν έχασε την συνέπειά του στην επίθεση και με σουτ δύο πόντων του Μπόλντγουιν, αλλά και τρίποντο του ”καυτού” Πρίντεζη, δόθηκαν ανάσες στους Πειραιώτες με σκορ δεκαλέπτου 57-76.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εύστοχες από τη γραμμή των 6,75μ., με το σκορ να διαμορφώνεται γρήγορα σε 65-82 με δύο τρίποντα για την κάθε ομάδα (Έρικσον και Μέισον για την Άλμπα, Ρότσεστι και Πολ για τον Ολυμπιακό).

Οι ερυθρόλευκοι ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης, με τον Μπράντον Πολ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων σε δύο σερί επιθέσεις, στέλνοντας πάλι τη διαφορά στους 20 (68-88).

Mε βολές των Σπανούλη, Μιλουτίνοφ και Ρότσεστι η ελληνική ομάδα έκανε το 73-94 κλειδώνοντας το ματς με διαφορά 21 πόντων δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Μπόλντγουιν κλέβοντας την μπάλα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο, οδηγώντας τον Ολυμπιακό ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη και το σκορ στο 73-99.

Δύο εύστοχες βολές αλλά και εύστοχα εκτελεσμένο τρίποντο του Έρικσον διαμόρφωσαν το τελικό 80-99, με τον Ολυμπιακό να κατακτά σπουδαία νίκη στο Βερολίνο.

MVP των ερυθρολεύκων αναδείχθηκε ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 23:38 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 15 (3/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκιφάι 8 (2), Έρικσον 16 (4/7 τρίποντα), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέρμανσον 6 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Νίκιτς, Όγκμπε 2, Γκεντράιτις 4 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Νόκο 11, Σίκμα 6 (6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ, Ρότσεστι 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 6, Πολ 12 (4/7 τρίποντα), Κόνιαρης 7 (1), Σπανούλης 11 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 15 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 12 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ρούμπιτ 16 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Ριντ 2.