Συνάντηση Μητσοτάκη-Ερντογάν μέσα στην «φουρτούνα»

ΣΧΟΛΙΑ
(10)
«Και τι πρέπει να κάνει η Ελλάδα απέναντι στις τουρκικές προκλήσεις;»
04/12/2019, 16:33
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που θα πρέπει να επιδιώξει τώρα η Ελλάδα είναι να «κόψει τον βήχα» στους Τούρκους μια και καλή, όσο είναι ακόμα σχετικά νωρίς, και πριν αποτολμήσουν να προχωρήσουν σε οδυνηρά τετελεσμένα σε βάρος μας τα οποία θα μας εκθέσουν και θα μας εξευτελίσουν διεθνώς. Η καλύτερη αντίδραση που θα μπορούσαμε να κάνουμε θα ήταν να στήσουμε ένα απολύτως αιφνιδιαστικό και ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΛΗΓΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ σε περιορισμένο χώρο, σε περιορισμένη κλίμακα και με πολύ περιορισμένη χρονική διάρκεια. Θα έπρεπε δηλαδή ο πρωθυπουργός να μαζέψει τους Αρχηγούς των Κλάδων και τον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ σε μία μυστική σύσκεψη, και αφού ενημερωθεί για την κατάσταση και τις δυνατότητες των ενόπλων μας δυνάμεων, να δώσει εντολή στη στρατιωτική ηγεσία να σχεδιάσει και να μεθοδεύσει το συντομότερο δυνατό ένα χτύπημα κατά των Τούρκων το οποίο να οργανωθεί με τη μέγιστη δυνατή μυστικότητα ώστε να μην πάρουν τίποτα είδηση οι απέναντι, και να εκδηλωθεί χωρίς καμία απολύτως προειδοποίηση – σαν κεραυνός εν αιθρία. Δεν εννοώ φυσικά μαζική προληπτική επίθεση κατά της Τουρκίας όπως έκανε το Ισραήλ κατά των Αράβων το 1967, αλλά να εκμεταλλευτούμε τις συνεχείς παραβιάσεις του εναέριου χώρου μας (περίπου 4.000 ετησίως) και των χωρικών υδάτων μας (2.000 ετησίως) από τους Τούρκους για να τους στήσουμε ιδανική παγίδα σε χρόνο και τόπο της επιλογής μας και να τους χτυπήσουμε όταν δεν θα το περιμένουν, με σκοπό να τους προκαλέσουμε το μέγιστο δυνατό σοκ χωρίς να τους δώσουμε κανένα περιθώριο αντίδρασης – όπως έκαναν και οι ίδιοι σε βάρος των Ρώσων με την κατάρριψη του Su-24 τον Νοέμβριο του 2015. Επιδίωξή μας θα πρέπει να είναι όχι απλώς να προκαλέσουμε ζημιά σε πολεμικά μέσα των Τούρκων, π.χ. αεροσκάφη ή πλοία που θα έχουν παραβιάσει τα κυριαρχικά μας δικαιώματα, αλλά να τους «ματώσουμε» με τον χειρότερο τρόπο, δηλαδή να σκοτώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ένστολους επιβαίνουν σ’ αυτά. Κατά προτίμηση, θα έπρεπε να τορπιλίσουμε μία φρεγάτα τους τη στιγμή που θα ήταν βαθειά μέσα στα χωρικά μας ύδατα ώστε να τη βυθίσουμε ακαριαία και να προκαλέσουμε τον μέγιστο αριθμό απωλειών στο πλήρωμά της και να παρουσιάσουμε βέβαια μετά στο ΝΑΤΟ και σε κάθε άλλον ενδιαφερόμενο τα τεκμήρια ότι είχε παραβιάσει τα χωρικά μας ύδατα. Μόνο ένα τέτοιο σοκ θα συγκλόνιζε τους Τούρκους και θα τους έκοβε τον τσαμπουκά με το μαχαίρι διότι, όπως πολύ σωστά γράφει ο κ. Στούπας ως επικεφαλίδα στο άρθρο του, «ο Ερντογάν καταλαβαίνει μόνο μία γλώσσα». (Απόσπασμα από σημερινό post του Stirlitz).
Απάντηση
stp
04/12/2019, 16:33
Η υπομονή έχει και τα όρια. Τόσα χρόνια λέμε ας το πάρει το ποτάμι αλλά αυτοί δεν έχουν μπέσα. Μια λύση υπάρχει άμεσα τώρα ανακήρυξη ΑΟΖ σε όλα τα επίπεδα , να δούμε τι θα κάνει ο Τούρκος , τι θα κάνει ο Αλβανός, ο Λύβιος. ήμουν νιος και γέρασα , μια ζωή , διεθνές δίκιο κλπ. Βαρεθήκαμε να ακούμε τον πρόεδρο που τελευταία θα πάθει υπερκόπωση , να ακούμε υπουργούς πρωθυπουργούς να επικαλούνται τους συμμάχους , την ΕΕ το ΝΑΤΟ, πάρτε το χαμπάρι μόνοι μας είμαστε, μας έχουν δεδομένους , και μας πουλάνε, τον Τούρκο που φοβούνται μην πάει με τον Πούτιν τον παρακαλάνε , του δίνουν τα πάντα , αί σιχτίρ. Μια ζωή πολεμάμε μαζί τους στον πρώτο στον δεύτερο Π. πόλεμο είμαστε με τους νικητές αλλά στην μοιρασιά με τους ηττημένους. Ελευθερώσαμε την Β. Ηπειρο δυο φορές , φθάσαμε μέχρι την Κωνσατντινούπολη , μας πήραν και την μισή Θράκη, την Ίμβρο την Τενεδο, το Μοναστήρι και άλλα χωριά στα Σκόπια στην Βουλγαρία με πληθυσμό καθαρά Ελληνικό. Τι περιμένετε , τι διαπραγματεύεστε, ο άλλος δεν καταλαβαίνει, εξαφανίζει νησιά , είναι τρελός.
Απάντηση

04/12/2019, 16:31
ο Έρντι δε γελάει να μην χάσει το cool του
Απάντηση
Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΦΟΥ…..
04/12/2019, 16:30
…πρώτα ειχε ανακηρυχθει η Α.Ο.Ζ. του Καστελόριζου, και ειχαν μηδενιστει οι ροές των μεταναστών που μας στέλνει ο Σουλτάνος(sic)…..ΜΟΝΟΝ τότε κε Μητσοτάκη…ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ;;;;;;;;;!!!!!!
Απάντηση
Ο Φάπας ο μαυροζώνης
04/12/2019, 16:42
Θα μπορούσαμε να είχαμε ανακοινώσει την ΑΟΖ του Καστελόριζου αν λέω παίρναμε εμείς τους S 400 αντί η Άγκυρα . Αλλά κάποιος Τσίμπλας ενδιαφερόταν μόνο για την καρέκλα του γλύφοντας τους Αμερικανούς .
Απάντηση
yannis
04/12/2019, 16:28
Ποιά πραγματικότητα να δούμε ρε φίλε?
Δεν καταλαβαίνω τέτοιου τύπου δηλώσεις αναλύσεις.
Δηλαδή εμείς δεν πήραμε ακόμη χαμπάρι τι θέλουν οι απέναντι. Ο λαός μας πρέπει να ενωθεί και άσε να έρθει όποιος θέλει.
Η Ελλάς δεν χαρίζει σπιθαμή γη.
Απάντηση
Κόναν
04/12/2019, 16:27
Οι άθλιοι ηγέτες του ΝΑΤΟ , κοντόφθαλμοι κ’ με το νού μόνο στις business , εξέθρεψαν ένα τρελό «νέο Χίτλερ».
Με αυτό τον ανθρωπο δεν μπορείς ούτε να συνεννοηθείς , ούτε να τον εμπιστευθείς !
Θα σε δαγκώσει σαν λυσσασμένο σκυλί !
Ο Μητσοτάκης είναι σε πολύ δύσκολη θέση !
Οι ξένοι τώρα πια τον φοβούνται (5η δύναμη στρατιωτική ) κ’ ταυτόχρονα business με τον Πλανητάρχη !
Θέλει διπλωματία κ’ προσοχή να ξεπεράσει τον σκόπελο — μετά αν ξυπνήσουμε τάχιστα εξοπλιστικό πρόγραμμα γιατί δεν μας βλέπω καλά για καιρό !
Προς το παρόν οι παρενέσεις Ρώσων κ’ σήμερα του Τράμπ κ’ οι φωνές Μακρόν χθές κ’ προχθές μάλλον σώνουν το παιχνίδι !!!
Απάντηση
..διαλέχτε!
04/12/2019, 16:14
..όταν είσαι δωσίλογος, το μόνο που σε απασχολεί είναι πως θα παραχωρήσεις εθνική κυριαρχία και έδαφος..
Απάντηση
Δεν θα παρουμε
04/12/2019, 16:30
Απο τους συγγενεις σου κατι ξερεις και εσυ.
Απάντηση
Κυριακο μην υποχωρησεις σε τιποτα προκειμενου να αποφυγεις τον πολεμο.
04/12/2019, 16:06
Αν παραχωρησεις τη μιση Ελλαδα, να ξερεις οτι θα επιτεθει ετσι κι αλλιως για να παρει την υπολοιπη. Ο τυπος ειναι βαρβαρος και αναξιοπιστος, τοσο που τον φοβουνται ακομη και ο Τραμπ κι ο Πουτιν. Ειναι ελεεινος. Δε θα τον αποφυγουμε τον πολεμο. Τα εχουν μοιρασει με τον Τραμπ οπως και στη Συρια. “Παρε εσυ τα πετρελαια και εγω το εδαφος” (προσωρινα βεβαια μεχρι να σου τη φερω…χεχε!)
Απάντηση