Ολυμπιακός: «Αυτοκτόνησε» στην τέταρτη περίοδο και έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στη Γερμανία, πήγε ακόμα και στο +12, όμως στην 4η περίοδο «κατέρρευσε» και η Μπάγερν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λο πήρε τελικά τη νίκη (85-82).

Ο Μάοντο Λο (19π., 7ασ.) ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές, που πήραν σημαντικές λύσεις και από τους Ντανιλο Μπάρτελ (18π.) – Γκρεγκ Μονρό (15π.), ενώ ο Ολυμπιακός βασίστηκε σε μεγάλο μέρος του αγώνα στον Ουέιντ Μπόλντγουιν (19π.) που δήλωσε παρών και είχε επίσης σε καλό βράδυ τον Κώστα Παπανικολάου (10π., 4ριμπ., 2ασ., 2κλ.).

Το ματς

Αν και προηγήθηκε γρήγορα με 0-4, το καλό ξεκίνημα δεν ήταν ενδεικτικό του τι θα ακολουθούσε στην πρώτη περίοδο για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες έκαναν πολλά λάθη, ήταν αδύναμοι στην άμυνα κοντά στο καλάθι και η Μπάγερν τα εκμεταλλεύτηκε με επί μέρους 17-2. Ο ψυχωμένος Παπανικολάου έδωσε ανάσα στην ομάδα του και ο Μπόλντγουιν επιθετικές λύσεις, αλλά οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο (23-17) ως το φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο Ρότσεστι «ζεστάθηκε» σύντομα και σκόραρε συνεχώς, ενώ ψεγάδι για τον βελτιωμένο Ολυμπιακό παρέμενε το αμυντικό πρόβλημα κοντά στο καλάθι. Η διαφορά μειώθηκε κι άλλο και η είσοδος Σπανούλη έφερε ερυθρόλευκο προβάδισμα (39-40). Η εικόνα ήταν ριζικά διαφοροποιημένη και η Μπάγερν πια εγκλωβισμένη. Ο Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη από τον «Kili Bill» και το ημίχρονο έκλεισε με 43-44.

Με μεγάλη προσήλωση μπήκαν στο παρκέ μετά την άναπαυλα οι «ερυθρόλευκοι» και ο απρόσμενος ήρωας, Ουέιντ Μπόλντγουιν, έδινε φόρα επιθετικά. Ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε για το διψήφιο 49-59 και παρά το γεγονός πως οι Γερμανοί προσπάθησαν να ανακάμψουν, οι παίκτες του Κεμζούρα διατήρησαν την κατάσταση στα χέρια τους (55-63).

Ένα τρίποντο του Λο έδωσε ανάσα στην Μπάγερν, που είχε σφυγμό. Ο Μπάρτελ και ο Ολυμπιακός έμοιαζε σε… σύγχυση, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε και προβάδισμα (72-71) για τους Γερμανούς. Αν και ο Σπανούλης ισοφάρισε με μία βολή, ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ στον Λο που έβαλε τις βολές και τρίποντο για το 77-72 στο 38′. Η αντίδραση ήρθε με γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ, αλλά ο Λο έβαλε τρίτο τρίποντο και… τσάκισε τους φιλοξενούμενους που δεν βρήκαν λύσεις ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82