Η Μπάγερν διέλυσε την Ντόρτμουντ στο klassiker

Πριν μία βδομάδα η Μπάγερν δεχόταν πέντε γκολ στη Φρανκφούρτη και φαινόταν να παραπαίει. Μία εβδομάδα αργότερα η Μπάγερν ισοπέδωσε με 4-0 τη Ντόρτμουντ στο “Klassiker” και έδειξε ότι παραμένει το αφεντικό στη Γερμανία.

Από το 1ο ημίχρονο οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17′, όταν ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Παβάρ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Μπάγερν είχε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ της ακυρώθηκε γκολ του Γκνάμπρι στο 39′ με τη χρήση VAR για οφσάιντ, με το 1-0 να είναι το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένη και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σερζ Νιαμπρί. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 76′ ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, ενώ ο Χούμελς στην επανεμφάνισή του στο Μόναχο αυτή τη φορά με τη φανέλα της Ντόρτμουντ δια μόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ.