Ελλαδα

«Μπαμ» στην Γένοβα από την Εντέλα

Το μεγάλο «μπαμ» στην 4η φάση του Coppa Italia έγινε απόψε (6/12) στο «Λουίτζι Φεράρις». Η Τζένοα ευστόχησε και στα 3 πέναλτι που εκτέλεσε στην κανονική διάρκεια του αγώνα (2) και στην παράταση (1), αλλά αστόχησε σε 2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και η Βίρτους Εντέλα πήρε ιστορική πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ιταλίας.

Το αποτέλεσμα αυτό ήταν «αχώνευτο» για τη διοίκηση των «ροσομπλού», η οποία μετά τον αγώνα διέκοψε τη συνεργασία της με τον Κροάτη τεχνικό, Ιβάν Γιούριτς και στο εξής θα εμπιστευθεί τα ηνία της ομάδας στο πρώην ομοσπονδιακό τεχνικό, Τσέζαρε Πραντέλι.

Η ομάδα που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας του ιταλικού πρωταθλήματος προηγήθηκε 2 φορές με τον Σιμόνε Ικάρντι, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» ισάριθμες με τα πέναλτι του Πιάτεκ και στην παράταση έδειξαν να «καθαρίζουν» την πρόκριση με το νέο πέναλτι του Λαπάντουλα στο 110΄. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, όμως, ο Αντοργιάν έστειλε το ματς στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Εντέλα στάθηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο τυχεροί.

Έστω και δύσκολα η Τορίνο επιβλήθηκε 2-0 της Σουντιρόλ και στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Φιορεντίνα. Ο Σοριάνο έβαλε μπροστά την «γκρανάτα» στο 24΄ και την «χαριστική βολή» στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Εντέρα στο 81ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα του 4ου γύρου του Coppa del Rey και τα ζευγάρια της φάσης των «16» έχουν ως εξής:

Μπενεβέντο-Τσιταντέλα   1-0
Μπολόνια-Κροτόνε        3-0
Σαμπντόρια-ΣΠΑΛ         2-1
Νοβάρα-Πίζα             3-2
Σασουόλο-Κατάνια        2-1
Κιέβο-Κάλιαρι           1-2
Τζένοα-Βίρτους Εντέλα   6-7 πεν. (κ.α 2-2, παρ. 3-3)
Τορίνο-Σουντιρόλ        2-0